Albany County Board of Elections

Election Results

Back to All Election Results

OFFICIAL              PRIMARY ELECTION
RUN DATE:09/26/16     STATISTICS
RUN TIME:09:54 AM

                                                       VOTES PERCENT

           PRECINCTS COUNTED (OF 213).  .  .  .  .       213  100.00
           BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .     8,549
           BALLOTS CAST - DEMOCRATIC .  .  .  .  .     8,430   98.61
           BALLOTS CAST - CONSERVATIVE  .  .  .  .       105    1.23
           BALLOTS CAST - GREEN.  .  .  .  .  .  .        14     .16

                          ********** (DEMOCRATIC) **********

          CITY COURT JUDGE ALBANY
          (VOTE FOR)  1
              (WITH 127 OF 127 PRECINCTS COUNTED)
           Jim Long.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3,134   48.82
           Joshua L. Farrell.  .  .  .  .  .  .  .     3,174   49.44
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       112    1.74

          TOWN BOARD BETHLEHEM
          (VOTE FOR)  1
              (WITH 30 OF 30 PRECINCTS COUNTED)
           Roland J. Graves .  .  .  .  .  .  .  .       714   37.36
           Giles C. Wagoner .  .  .  .  .  .  .  .     1,147   60.02
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        50    2.62

          MEMBER OF COUNTY COMMITTEE ALBANY WARD 1 ED 3
          (VOTE FOR)  2
              (WITH 1 OF 1 PRECINCTS COUNTED)
           Akosua A. Yeboah .  .  .  .  .  .  .  .        28   24.35
           Scott A. Mannarino  .  .  .  .  .  .  .        47   40.87
           John O. Williamson  .  .  .  .  .  .  .        33   28.70
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         7    6.09

          MEMBER OF COUNTY COMMITTEE ALBANY WARD 1 ED 4
          (VOTE FOR)  2
              (WITH 1 OF 1 PRECINCTS COUNTED)
           Dorcey L. Applyrs.  .  .  .  .  .  .  .        45   44.55
           Andres Rivera .  .  .  .  .  .  .  .  .        26   25.74
           Janine M. Lambert.  .  .  .  .  .  .  .        27   26.73
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         3    2.97

          MEMBER OF COUNTY COMMITTEE ALBANY WARD 3 ED 4
          (VOTE FOR)  2
              (WITH 1 OF 1 PRECINCTS COUNTED)
           Joyce Love .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        10   28.57
           Curtis A. Farmer .  .  .  .  .  .  .  .         4   11.43
           Yvonne Love.  .  .  .  .  .  .  .  .  .         3    8.57
           James A. Waugaman.  .  .  .  .  .  .  .         6   17.14
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        12   34.29

          MEMBER OF COUNTY COMMITTEE ALBANY WARD 3 ED 6
          (VOTE FOR)  2
              (WITH 1 OF 1 PRECINCTS COUNTED)
           Alene Sherman .  .  .  .  .  .  .  .  .        12   20.34
           Patricia Hodnett .  .  .  .  .  .  .  .        11   18.64
           Ronald E. Bailey .  .  .  .  .  .  .  .        18   30.51
           Leta A. Bailey.  .  .  .  .  .  .  .  .        14   23.73
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         4    6.78

          MEMBER OF COUNTY COMMITTEE ALBANY WARD 3 ED 7
          (VOTE FOR)  2
              (WITH 1 OF 1 PRECINCTS COUNTED)
           Merton D. Simpson.  .  .  .  .  .  .  .        28   19.72
           Charline Johnson .  .  .  .  .  .  .  .        26   18.31
           Ronald L. Scott  .  .  .  .  .  .  .  .        45   31.69
           Louis E. Fields  .  .  .  .  .  .  .  .        33   23.24
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        10    7.04

          MEMBER OF COUNTY COMMITTEE ALBANY WARD 3 ED 8
          (VOTE FOR)  2
              (WITH 1 OF 1 PRECINCTS COUNTED)
           Lorraine Frierson.  .  .  .  .  .  .  .        11   32.35
           Norma Chapman .  .  .  .  .  .  .  .  .        10   29.41
           Barbara J. Williams .  .  .  .  .  .  .         8   23.53
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         5   14.71

          MEMBER OF COUNTY COMMITTEE ALBANY WARD 3 ED 10
          (VOTE FOR)  2
              (WITH 1 OF 1 PRECINCTS COUNTED)
           Samuel J. Coleman.  .  .  .  .  .  .  .        14   25.93
           Kenneth W. Holmes, Sr. .  .  .  .  .  .        12   22.22
           Deborah H. Hendricks-Eley .  .  .  .  .        13   24.07
           Samuel C. Wiggins.  .  .  .  .  .  .  .        11   20.37
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         4    7.41

          MEMBER OF COUNTY COMMITTEE ALBANY WARD 4 ED 3
          (VOTE FOR)  2
              (WITH 1 OF 1 PRECINCTS COUNTED)
           Alexandria T. Carver.  .  .  .  .  .  .        29   30.85
           Carl H. Lovelady .  .  .  .  .  .  .  .        36   38.30
           Barbara Smith .  .  .  .  .  .  .  .  .        21   22.34
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         8    8.51

          MEMBER OF COUNTY COMMITTEE ALBANY WARD 5 ED 3
          (VOTE FOR)  2
              (WITH 1 OF 1 PRECINCTS COUNTED)
           Abar E. Miller.  .  .  .  .  .  .  .  .        30   21.74
           Donya M. Edmonds .  .  .  .  .  .  .  .        30   21.74
           Margaret S. Diggs.  .  .  .  .  .  .  .        43   31.16
           Anthony L. Gooding  .  .  .  .  .  .  .        33   23.91
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         2    1.45

          MEMBER OF COUNTY COMMITTEE ALBANY WARD 5 ED 4
          (VOTE FOR)  2
              (WITH 1 OF 1 PRECINCTS COUNTED)
           Taqiyyah A. Garbey  .  .  .  .  .  .  .         4   15.38
           Sylvia L. Jordan .  .  .  .  .  .  .  .         6   23.08
           Diane Clark.  .  .  .  .  .  .  .  .  .         8   30.77
           Ronald H. Forde  .  .  .  .  .  .  .  .         8   30.77
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         0

          MEMBER OF COUNTY COMMITTEE ALBANY WARD 5 ED 6
          (VOTE FOR)  2
              (WITH 1 OF 1 PRECINCTS COUNTED)
           Richard C. Polec .  .  .  .  .  .  .  .        27   24.77
           William D. Brown, Jr.  .  .  .  .  .  .        29   26.61
           Mark A. Robinson .  .  .  .  .  .  .  .        30   27.52
           Pryceless J. Caldwell  .  .  .  .  .  .        21   19.27
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         2    1.83

          MEMBER OF COUNTY COMMITTEE ALBANY WARD 10 ED 2
          (VOTE FOR)  2
              (WITH 1 OF 1 PRECINCTS COUNTED)
           Meghan E. Keegan .  .  .  .  .  .  .  .        20   51.28
           Richard A. Chesser  .  .  .  .  .  .  .         8   20.51
           Justyn Turner .  .  .  .  .  .  .  .  .         7   17.95
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         4   10.26

          MEMBER OF COUNTY COMMITTEE ALBANY WARD 10 ED 4
          (VOTE FOR)  2
              (WITH 1 OF 1 PRECINCTS COUNTED)
           Owusu Anane.  .  .  .  .  .  .  .  .  .        42   47.73
           Daniel J. Healy  .  .  .  .  .  .  .  .        16   18.18
           Kathleen Fazio.  .  .  .  .  .  .  .  .        27   30.68
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         3    3.41

          MEMBER OF COUNTY COMMITTEE ALBANY WARD 10 ED 6
          (VOTE FOR)  2
              (WITH 1 OF 1 PRECINCTS COUNTED)
           Jasmine Gripper  .  .  .  .  .  .  .  .        14   36.84
           Martin R. Daley  .  .  .  .  .  .  .  .        18   47.37
           Alexandria L. Cassidy  .  .  .  .  .  .         6   15.79
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         0

          MEMBER OF COUNTY COMMITTEE ALBANY WARD 10 ED 7
          (VOTE FOR)  2
              (WITH 1 OF 1 PRECINCTS COUNTED)
           Glen P. Casey .  .  .  .  .  .  .  .  .        27   27.55
           Carolyn M. Keefe .  .  .  .  .  .  .  .        36   36.73
           Leah S. Golby .  .  .  .  .  .  .  .  .        31   31.63
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         4    4.08

          MEMBER OF COUNTY COMMITTEE ALBANY WARD 11 ED 3
          (VOTE FOR)  2
              (WITH 1 OF 1 PRECINCTS COUNTED)
           Paul A. Mendel, Jr. .  .  .  .  .  .  .        14   41.18
           Douglas A. Bullock  .  .  .  .  .  .  .        13   38.24
           Tabetha N. Wilson.  .  .  .  .  .  .  .         5   14.71
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         2    5.88

          MEMBER OF COUNTY COMMITTEE ALBANY WARD 11 ED 4
          (VOTE FOR)  2
              (WITH 1 OF 1 PRECINCTS COUNTED)
           Sean S. Ewart .  .  .  .  .  .  .  .  .        11   26.83
           Frank C. Coons, Jr. .  .  .  .  .  .  .        13   31.71
           Kelley J. Pike.  .  .  .  .  .  .  .  .        17   41.46
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         0

          MEMBER OF COUNTY COMMITTEE ALBANY WARD 11 ED 8
          (VOTE FOR)  2
              (WITH 1 OF 1 PRECINCTS COUNTED)
           Beroro T. Efekoro.  .  .  .  .  .  .  .         6   20.69
           Abiola F. Adejumo.  .  .  .  .  .  .  .         3   10.34
           Brian M. Levine  .  .  .  .  .  .  .  .         9   31.03
           Kurt D. Krauss.  .  .  .  .  .  .  .  .         9   31.03
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         2    6.90

          MEMBER OF COUNTY COMMITTEE BETHLEHEM ED 5
          (VOTE FOR)  2
              (WITH 1 OF 1 PRECINCTS COUNTED)
           Reed Ference  .  .  .  .  .  .  .  .  .        40   27.40
           William W. Reinhardt.  .  .  .  .  .  .        43   29.45
           Joseph T. McCaffrey .  .  .  .  .  .  .        21   14.38
           Kathleen L. McCaffrey  .  .  .  .  .  .        30   20.55
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        12    8.22

          MEMBER OF COUNTY COMMITTEE BETHLEHEM ED 9
          (VOTE FOR)  2
              (WITH 1 OF 1 PRECINCTS COUNTED)
           George T. Harder .  .  .  .  .  .  .  .        55   28.65
           Thomas J. Cotrofeld, Jr.  .  .  .  .  .        31   16.15
           David G. Barnet  .  .  .  .  .  .  .  .        41   21.35
           Pamela Skripak.  .  .  .  .  .  .  .  .        47   24.48
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        18    9.38

          MEMBER OF COUNTY COMMITTEE BETHLEHEM ED 15
          (VOTE FOR)  2
              (WITH 1 OF 1 PRECINCTS COUNTED)
           Rose Ann Garry.  .  .  .  .  .  .  .  .        53   41.41
           Chanson D. Noether  .  .  .  .  .  .  .        40   31.25
           Jared W. King .  .  .  .  .  .  .  .  .        31   24.22
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         4    3.13

          MEMBER OF COUNTY COMMITTEE BETHLEHEM ED 17
          (VOTE FOR)  2
              (WITH 1 OF 1 PRECINCTS COUNTED)
           Deborah Stevens  .  .  .  .  .  .  .  .        23   25.84
           Sadhanand D. Devaprasad.  .  .  .  .  .        14   15.73
           Leo E. Dorsey, Jr.  .  .  .  .  .  .  .        25   28.09
           Jack J. Jowett.  .  .  .  .  .  .  .  .        23   25.84
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         4    4.49

          MEMBER OF COUNTY COMMITTEE BETHLEHEM ED 19
          (VOTE FOR)  2
              (WITH 1 OF 1 PRECINCTS COUNTED)
           Daniel R. Morin  .  .  .  .  .  .  .  .        17   18.89
           Patricia Flaherty.  .  .  .  .  .  .  .        35   38.89
           Michelle U. Sanders .  .  .  .  .  .  .        30   33.33
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         8    8.89

          MEMBER OF COUNTY COMMITTEE BETHLEHEM ED 21
          (VOTE FOR)  2
              (WITH 1 OF 1 PRECINCTS COUNTED)
           Deborah S. Kearns.  .  .  .  .  .  .  .        27   18.49
           Amy E. Joyce  .  .  .  .  .  .  .  .  .        36   24.66
           Matthew J. Clyne .  .  .  .  .  .  .  .        42   28.77
           Christopher J. Toomey  .  .  .  .  .  .        31   21.23
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        10    6.85

                          ********** (CONSERVATIVE) **********

          DELEGATES TO THE 3RD JUDICIAL DISTRICT CONVENTION
          MEMBER OF ASSEMBLY 102
          (VOTE FOR)  2
              (WITH 12 OF 12 PRECINCTS COUNTED)
           Michael Buttino  .  .  .  .  .  .  .  .         3    3.00
           William A. Hanson.  .  .  .  .  .  .  .         4    4.00
           Anthony J. Walsh .  .  .  .  .  .  .  .        42   42.00
           Randall S. Britton, Jr..  .  .  .  .  .        41   41.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        10   10.00

          ALTERNATE DELEGATES TO THE 3RD JUDICIAL DISTRICT
          CONVENTMEMBER OF ASSEMBLY 102
          (VOTE FOR)  2
              (WITH 12 OF 12 PRECINCTS COUNTED)
           Robert L. Bolte  .  .  .  .  .  .  .  .        37   39.78
           Amy E. Roehr  .  .  .  .  .  .  .  .  .        39   41.94
           Richard O. Bruno .  .  .  .  .  .  .  .         4    4.30
           Anthony Rocha .  .  .  .  .  .  .  .  .         3    3.23
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        10   10.75

          COUNCILPERSON NEW SCOTLAND
          (VOTE FOR)  1
              (WITH 8 OF 8 PRECINCTS COUNTED)
           Laura A. Ten Eyck.  .  .  .  .  .  .  .        29   52.73
           Alexandra F. Moreau .  .  .  .  .  .  .        26   47.27
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         0

                          ********** (GREEN) **********

          STATE SENATE 46TH
          (VOTE FOR)  1
              (WITH 56 OF 56 PRECINCTS COUNTED)
           1F.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         0
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        14  100.00
	   
	   WRITE-IN REULTS  .  .  .  .  .  .  .  .	
	   Sara Niccoli  .  .  .  .  .  .  .  .	 .	  12
	   George Amedore.  .  .  .  .  .  .  .  .  	   1