Albany County Board of Elections

Election Results

Back to All Election Results

SUMMARY REPORT        STATISTICS                       2014 PRIMARY OFFICIAL RESULTS
RUN DATE:09/26/14
RUN TIME:10:57 AM

                                                       VOTES PERCENT

           PRECINCTS COUNTED (OF 319).  .  .  .  .       319  100.00
           REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .         0
           BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .    19,832
           BALLOTS CAST - NONPARTISAN.  .  .  .  .         0
           BALLOTS CAST - DEMOCRATIC .  .  .  .  .    19,811   99.89
           BALLOTS CAST - CONSERVATIVE  .  .  .  .         6     .03
           BALLOTS CAST - GREEN.  .  .  .  .  .  .        15     .08
           BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .         5     .03

                          ********** (DEMOCRATIC) **********

          GOVERNOR
          (VOTE FOR)  1
              (WITH 319 OF 319 PRECINCTS COUNTED)
           Zephyr R. Teachout  .  .  .  .  .  .  .    11,321   59.16
           Andrew M. Cuomo  .  .  .  .  .  .  .  .     6,606   34.52
           Randy A. Credico .  .  .  .  .  .  .  .       668    3.49
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       540    2.82
              Over Votes .  .  .  .  .  .  .  .  .       197
             Under Votes .  .  .  .  .  .  .  .  .       479

          LIEUTENANT GOVERNOR
          (VOTE FOR)  1
              (WITH 319 OF 319 PRECINCTS COUNTED)
           Timothy Wu .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    11,064   60.33
           Kathy C. Hochul  .  .  .  .  .  .  .  .     6,807   37.12
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       467    2.55
              Over Votes .  .  .  .  .  .  .  .  .        98
             Under Votes .  .  .  .  .  .  .  .  .     1,375

          SURROGATE COURT JUDGE
          (VOTE FOR)  1
              (WITH 319 OF 319 PRECINCTS COUNTED)
           Stacy L. Pettit  .  .  .  .  .  .  .  .    10,148   59.55
           Richard J. Sherwood .  .  .  .  .  .  .     6,464   37.93
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       428    2.51
              Over Votes .  .  .  .  .  .  .  .  .        87
             Under Votes .  .  .  .  .  .  .  .  .     2,684

          MEMBER OF STATE COMMITTEE 108TH
          (VOTE FOR)  1
              (WITH 94 OF 94 PRECINCTS COUNTED)
           Joyce Love .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1,852   55.70
           Wanda F. Willingham .  .  .  .  .  .  .     1,361   40.93
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       112    3.37
              Over Votes .  .  .  .  .  .  .  .  .        35
             Under Votes .  .  .  .  .  .  .  .  .       689

          DELEGATES TO THE 3RD JUDICIAL DISTRICT CONVENTION 108TH
          (VOTE FOR)  9
              (WITH 94 OF 94 PRECINCTS COUNTED)
           Barbara Smith .  .  .  .  .  .  .  .  .     1,883    7.64
           Maureen O'Brien  .  .  .  .  .  .  .  .     1,718    6.97
           Timothy J. Cavanaugh.  .  .  .  .  .  .     1,629    6.61
           Debra Poole.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1,535    6.22
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1,528    6.20
           Sean E. Ward  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1,506    6.11
           Beverly Padgett  .  .  .  .  .  .  .  .     1,415    5.74
           Dominick Calsolaro  .  .  .  .  .  .  .     1,392    5.64
           Nancy E. Hardt.  .  .  .  .  .  .  .  .     1,335    5.41
           Ronald Bailey .  .  .  .  .  .  .  .  .     1,322    5.36
           Gilbert F. Ethier.  .  .  .  .  .  .  .     1,267    5.14
           John C. McCann.  .  .  .  .  .  .  .  .     1,171    4.75
           Willie White  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1,138    4.61
           Robert D. Carlson.  .  .  .  .  .  .  .     1,079    4.38
           Stephen Winters  .  .  .  .  .  .  .  .     1,019    4.13
           Edward F. Manny  .  .  .  .  .  .  .  .       973    3.95
           Joshua A. Sabo.  .  .  .  .  .  .  .  .       955    3.87
           Kenneth J. Zalewski .  .  .  .  .  .  .       953    3.86
           Y. Lawrencia Colon  .  .  .  .  .  .  .       843    3.42
              Over Votes .  .  .  .  .  .  .  .  .       713
             Under Votes .  .  .  .  .  .  .  .  .    11,059

          DELEGATES TO THE 3RD JUDICIAL DISTRICT CONVENTION 109TH
          (VOTE FOR) 13
              (WITH 146 OF 146 PRECINCTS COUNTED)
           Sue H.R. Adler.  .  .  .  .  .  .  .  .     5,402    5.09
           Regina Treffiletti  .  .  .  .  .  .  .     5,303    5.00
           Carolyn McLaughlin  .  .  .  .  .  .  .     5,118    4.83
           Richard S. Conti .  .  .  .  .  .  .  .     4,835    4.56
           Judy L. Doesschate  .  .  .  .  .  .  .     4,808    4.53
           Pamela C. Robbins.  .  .  .  .  .  .  .     4,759    4.49
           Gloria DeSole .  .  .  .  .  .  .  .  .     4,692    4.42
           Cara J. Brousseau.  .  .  .  .  .  .  .     4,572    4.31
           Christopher T. Higgins .  .  .  .  .  .     4,533    4.27
           Daniel W. Coffey .  .  .  .  .  .  .  .     4,362    4.11
           Rosemary Centi.  .  .  .  .  .  .  .  .     4,206    3.97
           John M. Clarkson .  .  .  .  .  .  .  .     4,126    3.89
           Frank J. Commisso.  .  .  .  .  .  .  .     4,014    3.79
           E. Nancy Wiley.  .  .  .  .  .  .  .  .     3,858    3.64
           Jeffrey Kuhn  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3,779    3.56
           Nanci Moquin  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3,768    3.55
           Diane R. Deschenes  .  .  .  .  .  .  .     3,765    3.55
           James M. Gaughan .  .  .  .  .  .  .  .     3,730    3.52
           Dale A. Getto .  .  .  .  .  .  .  .  .     3,713    3.50
           Larry J. Rosen.  .  .  .  .  .  .  .  .     3,705    3.49
           Patricia J. Slavick .  .  .  .  .  .  .     3,645    3.44
           Joseph T. McCaffrey .  .  .  .  .  .  .     3,416    3.22
           Jack Flynn .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3,308    3.12
           L. Michael Mackey.  .  .  .  .  .  .  .     2,974    2.80
           John R. Adair, Jr.  .  .  .  .  .  .  .     2,850    2.69
           William M. Clay  .  .  .  .  .  .  .  .     2,656    2.50
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       151     .14
              Over Votes .  .  .  .  .  .  .  .  .     1,196
             Under Votes .  .  .  .  .  .  .  .  .    46,754

          DELEGATES TO THE 3RD JUCICIAL DISTRICT CONVENTION 110TH
          (VOTE FOR)  8
              (WITH 61 OF 61 PRECINCTS COUNTED)
           Craig D. Apple, Sr. .  .  .  .  .  .  .     1,853   10.02
           Philip G. Steck  .  .  .  .  .  .  .  .     1,847    9.99
           Shirley R. Brown .  .  .  .  .  .  .  .     1,559    8.43
           Ellen C. Rosano  .  .  .  .  .  .  .  .     1,378    7.45
           Joseph E. O'Brien.  .  .  .  .  .  .  .     1,236    6.68
           Susan Donsbach.  .  .  .  .  .  .  .  .     1,174    6.35
           David B. Mayo .  .  .  .  .  .  .  .  .     1,097    5.93
           Michael C. Magguilli.  .  .  .  .  .  .     1,045    5.65
           Brian R. Haak .  .  .  .  .  .  .  .  .     1,013    5.48
           Richard P. Jacobson .  .  .  .  .  .  .       983    5.31
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       845    4.57
           Scott Edwards .  .  .  .  .  .  .  .  .       820    4.43
           Jo D. Samuels .  .  .  .  .  .  .  .  .       807    4.36
           Henry (Hank) Landau .  .  .  .  .  .  .       806    4.36
           David Levy .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       737    3.98
           William F. Faragon  .  .  .  .  .  .  .       685    3.70
           Melvyn Levy.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       612    3.31
              Over Votes .  .  .  .  .  .  .  .  .       400
             Under Votes .  .  .  .  .  .  .  .  .     5,999

          ALTERNATE DELEGATES TO THE 3RD JUDICIAL DISTRICT
          CONVENT109TH
          (VOTE FOR) 13
              (WITH 146 OF 146 PRECINCTS COUNTED)
           Patricia J. Snyder  .  .  .  .  .  .  .     4,846    7.59
           Julia J. Cannizzaro .  .  .  .  .  .  .     4,625    7.24
           Shelley M. Andrews  .  .  .  .  .  .  .     4,575    7.16
           Constance K. Burns  .  .  .  .  .  .  .     4,434    6.94
           Thomas E. Dolin  .  .  .  .  .  .  .  .     4,434    6.94
           Dennis A. Feeney .  .  .  .  .  .  .  .     4,356    6.82
           Matthew J. Kelly .  .  .  .  .  .  .  .     4,342    6.80
           Jason J. Rice .  .  .  .  .  .  .  .  .     4,279    6.70
           Paul Miller.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     4,257    6.67
           Meredith Butler  .  .  .  .  .  .  .  .     4,182    6.55
           John G. Wemple, Jr. .  .  .  .  .  .  .     4,068    6.37
           David A. Bosworth, Jr. .  .  .  .  .  .     4,046    6.34
           Craig R. Waltz, Jr. .  .  .  .  .  .  .     3,953    6.19
           Thomas J. Cotrofeld, Jr.  .  .  .  .  .     3,673    5.75
           Daniel C. Curtis .  .  .  .  .  .  .  .     3,564    5.58
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       232     .36
              Over Votes .  .  .  .  .  .  .  .  .       468
             Under Votes .  .  .  .  .  .  .  .  .    89,664

          MEMBER OF COUNTY COMMITTEE ALBANY WARD 1 DISTRICT 9
          (VOTE FOR)  2
              (WITH 1 OF 1 PRECINCTS COUNTED)
           Maureen B. O'Brien  .  .  .  .  .  .  .        41   33.33
           Stephen E. Winters  .  .  .  .  .  .  .        38   30.89
           Regina Goodbee.  .  .  .  .  .  .  .  .        31   25.20
           Hasan A. Goodbee .  .  .  .  .  .  .  .        11    8.94
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         2    1.63
              Over Votes .  .  .  .  .  .  .  .  .         2
             Under Votes .  .  .  .  .  .  .  .  .        15

          MEMBER OF COUNTY COMMITTEE ALBANY WARD 4 DISTRICT 1
          (VOTE FOR)  2
              (WITH 1 OF 1 PRECINCTS COUNTED)
           Kelly R. Kimbrough  .  .  .  .  .  .  .        52   40.31
           Michael A. Grady .  .  .  .  .  .  .  .        41   31.78
           Clifton M. Dixon .  .  .  .  .  .  .  .        23   17.83
           Surraine Thomas  .  .  .  .  .  .  .  .        12    9.30
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         1     .78
              Over Votes .  .  .  .  .  .  .  .  .         2
             Under Votes .  .  .  .  .  .  .  .  .        29

          MEMBER OF COUNTY COMMITTEE ALBANY WARD 4 DISTRICT 2
          (VOTE FOR)  2
              (WITH 1 OF 1 PRECINCTS COUNTED)
           Edith Johnson .  .  .  .  .  .  .  .  .         4   30.77
           Anthony Johnson  .  .  .  .  .  .  .  .         4   30.77
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         3   23.08
           Matthew B. Baumgartner .  .  .  .  .  .         1    7.69
           Doreen Flowers Bigby.  .  .  .  .  .  .         1    7.69
              Over Votes .  .  .  .  .  .  .  .  .         0
             Under Votes .  .  .  .  .  .  .  .  .        10

          MEMBER OF COUNTY COMMITTEE ALBANY WARD 5 DISTRICT 2
          (VOTE FOR)  2
              (WITH 1 OF 1 PRECINCTS COUNTED)
           James H. Grimes, Jr..  .  .  .  .  .  .        12   66.67
           Beverly Padgett  .  .  .  .  .  .  .  .         4   22.22
           Sylvia L. Jordan .  .  .  .  .  .  .  .         2   11.11
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         0
              Over Votes .  .  .  .  .  .  .  .  .         0
             Under Votes .  .  .  .  .  .  .  .  .        16

          MEMBER OF COUNTY COMMITTEE ALBANY WARD 5 DISTRICT 4
          (VOTE FOR)  2
              (WITH 1 OF 1 PRECINCTS COUNTED)
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        12  100.00
           28A  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         0
           29A  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         0
              Over Votes .  .  .  .  .  .  .  .  .         0
             Under Votes .  .  .  .  .  .  .  .  .        80

          MEMBER OF COUNTY COMMITTEE ALBANY WARD 5 DISTRICT 5
          (VOTE FOR)  2
              (WITH 1 OF 1 PRECINCTS COUNTED)
           Lillian E. Garland  .  .  .  .  .  .  .        39   52.70
           Delores M. Bowman.  .  .  .  .  .  .  .        29   39.19
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         6    8.11
              Over Votes .  .  .  .  .  .  .  .  .         0
             Under Votes .  .  .  .  .  .  .  .  .        66

          MEMBER OF COUNTY COMMITTEE ALBANY WARD 5 DISTRICT 6
          (VOTE FOR)  2
              (WITH 1 OF 1 PRECINCTS COUNTED)
           William D. Brown, Jr.  .  .  .  .  .  .        20   30.77
           Richard C. Polec .  .  .  .  .  .  .  .        18   27.69
           Kym L. Dorsey .  .  .  .  .  .  .  .  .        13   20.00
           Pryceless J. Caldwell  .  .  .  .  .  .        12   18.46
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         2    3.08
              Over Votes .  .  .  .  .  .  .  .  .        12
             Under Votes .  .  .  .  .  .  .  .  .        21

          MEMBER OF COUNTY COMMITTEE ALBANY WARD 10 DISTRICT 4
          (VOTE FOR)  2
              (WITH 1 OF 1 PRECINCTS COUNTED)
           Daniel J. Healy  .  .  .  .  .  .  .  .        35   36.84
           Owusu Anane.  .  .  .  .  .  .  .  .  .        33   34.74
           Richard A. Chesser  .  .  .  .  .  .  .        27   28.42
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         0
              Over Votes .  .  .  .  .  .  .  .  .         0
             Under Votes .  .  .  .  .  .  .  .  .        15

          MEMBER OF COUNTY COMMITTEE ALBANY WARD 11 DISTRICT 4
          (VOTE FOR)  2
              (WITH 1 OF 1 PRECINCTS COUNTED)
           Kenneth A. Barnes, Sr. .  .  .  .  .  .        25   62.50
           Frank C. Coons, Jr. .  .  .  .  .  .  .         8   20.00
           Frank L. Coons.  .  .  .  .  .  .  .  .         6   15.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         1    2.50
              Over Votes .  .  .  .  .  .  .  .  .         0
             Under Votes .  .  .  .  .  .  .  .  .        22

          MEMBER OF COUNTY COMMITTEE ALBANY WARD 12 DISTRICT 3
          (VOTE FOR)  2
              (WITH 1 OF 1 PRECINCTS COUNTED)
           Beverly A. Bardequez.  .  .  .  .  .  .        18   40.91
           Stephen Chapple  .  .  .  .  .  .  .  .        15   34.09
           Matthew E. Reuter.  .  .  .  .  .  .  .        11   25.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         0
              Over Votes .  .  .  .  .  .  .  .  .         1
             Under Votes .  .  .  .  .  .  .  .  .        39

          MEMBER OF COUNTY COMMITTEE BETHLEHEM DISTRICT 8
          (VOTE FOR)  2
              (WITH 1 OF 1 PRECINCTS COUNTED)
           Pamela Skripak.  .  .  .  .  .  .  .  .       145   40.28
           Jennifer A. Birn .  .  .  .  .  .  .  .       138   38.33
           George T. Harder .  .  .  .  .  .  .  .        76   21.11
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         1     .28
              Over Votes .  .  .  .  .  .  .  .  .         0
             Under Votes .  .  .  .  .  .  .  .  .        76

          MEMBER OF COUNTY COMMITTEE BETHLEHEM DISTRICT 9
          (VOTE FOR)  2
              (WITH 1 OF 1 PRECINCTS COUNTED)
           John H. Cunningham  .  .  .  .  .  .  .        56   37.33
           Joshua Kapczynski.  .  .  .  .  .  .  .        48   32.00
           Matthew J. Meyer .  .  .  .  .  .  .  .        46   30.67
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         0
              Over Votes .  .  .  .  .  .  .  .  .         0
             Under Votes .  .  .  .  .  .  .  .  .        52

          MEMBER OF COUNTY COMMITTEE BETHLEHEM DISTRICT 10
          (VOTE FOR)  2
              (WITH 1 OF 1 PRECINCTS COUNTED)
           Frank B. Murphy  .  .  .  .  .  .  .  .        86   40.19
           Maureen C. McLeod.  .  .  .  .  .  .  .        65   30.37
           Linda L. Miller  .  .  .  .  .  .  .  .        63   29.44
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         0
              Over Votes .  .  .  .  .  .  .  .  .         2
             Under Votes .  .  .  .  .  .  .  .  .       104

          MEMBER OF COUNTY COMMITTEE BETHLEHEM DISTRICT 14
          (VOTE FOR)  2
              (WITH 1 OF 1 PRECINCTS COUNTED)
           Amy P. Conway .  .  .  .  .  .  .  .  .       132   35.97
           Jeffrey D. Kuhn  .  .  .  .  .  .  .  .       126   34.33
           Matthew J. Kelly .  .  .  .  .  .  .  .        55   14.99
           Frances A. Royo  .  .  .  .  .  .  .  .        51   13.90
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         3     .82
              Over Votes .  .  .  .  .  .  .  .  .         2
             Under Votes .  .  .  .  .  .  .  .  .        17

          MEMBER OF COUNTY COMMITTEE BETHLEHEM DISTRICT 17
          (VOTE FOR)  2
              (WITH 1 OF 1 PRECINCTS COUNTED)
           Karli J. Keator  .  .  .  .  .  .  .  .        29   49.15
           Deborah Stevens  .  .  .  .  .  .  .  .        29   49.15
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         1    1.69
              Over Votes .  .  .  .  .  .  .  .  .         0
             Under Votes .  .  .  .  .  .  .  .  .        17

          MEMBER OF COUNTY COMMITTEE BETHLEHEM DISTRICT 22
          (VOTE FOR)  2
              (WITH 1 OF 1 PRECINCTS COUNTED)
           Susan K. Hager.  .  .  .  .  .  .  .  .        90   42.65
           Suzanne B. Sodergren.  .  .  .  .  .  .        83   39.34
           Matthew J. Clyne .  .  .  .  .  .  .  .        23   10.90
           Shelley M. Andrews  .  .  .  .  .  .  .        15    7.11
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         0
              Over Votes .  .  .  .  .  .  .  .  .         0
             Under Votes .  .  .  .  .  .  .  .  .        25

          MEMBER OF COUNTY COMMITTEE BETHLEHEM DISTRICT 28
          (VOTE FOR)  2
              (WITH 1 OF 1 PRECINCTS COUNTED)
           Matthew J. Miller.  .  .  .  .  .  .  .        44   27.67
           Leo E. Dorsey, Jr.  .  .  .  .  .  .  .        39   24.53
           Howard A. Shafer .  .  .  .  .  .  .  .        39   24.53
           Stephen E. Vazci .  .  .  .  .  .  .  .        37   23.27
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         0
              Over Votes .  .  .  .  .  .  .  .  .         2
             Under Votes .  .  .  .  .  .  .  .  .        11

          MEMBER OF COUNTY COMMITTEE BETHLEHEM DISTRICT 31
          (VOTE FOR)  2
              (WITH 1 OF 1 PRECINCTS COUNTED)
           Judy L. Coyne .  .  .  .  .  .  .  .  .        60   42.55
           Michael T. Coyne .  .  .  .  .  .  .  .        53   37.59
           Bonnie J. Fahey  .  .  .  .  .  .  .  .        28   19.86
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         0
              Over Votes .  .  .  .  .  .  .  .  .         1
             Under Votes .  .  .  .  .  .  .  .  .        40

                          ********** (CONSERVATIVE) **********

          DELEGATES TO THE 3RD JUDICIAL DISTRICT CONVENTION 102ND
          (VOTE FOR)  2
              (WITH 12 OF 12 PRECINCTS COUNTED)
           Richard Bruno .  .  .  .  .  .  .  .  .         4   57.14
           Michael Buttino  .  .  .  .  .  .  .  .         2   28.57
           George D. Heidcamp  .  .  .  .  .  .  .         1   14.29
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         0
              Over Votes .  .  .  .  .  .  .  .  .         1
             Under Votes .  .  .  .  .  .  .  .  .         3

                          ********** (GREEN) **********

          STATE SENATOR 46TH
          (VOTE FOR)  1
              (WITH 56 OF 56 PRECINCTS COUNTED)
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        15  100.00
           1F.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         0
              Over Votes .  .  .  .  .  .  .  .  .         0
             Under Votes .  .  .  .  .  .  .  .  .         0